Prodaja nosivih uređaja će narasti 17% u 2017. godini, procjenjuje Gartner

Prema prognozama Gartnera, 310,4 milijuna nosivih uređaja će biti prodano u 2017. godini, što je rast od 16,7% u odnosu na prethodnu godinu. Prodaja će generirati 30,5 mlrd$, od najviše će doprinjeti pametni satovi s 9,3 mlrd.$.

Od navedenih 310,4 milijuna, 41,5 milijuna otpada na pametne satove, a procjene za razdoblje 2017.-2021. ukazuju da im se smiješi svjetla budućnost. Naime, njihova prodaja bi se trebala skoro udvostručiti do 2021. godine, točnije, ona bi trebala iznositi oko 81 milijun (16% od svih nosivih uređaja).

“Pametni satovi su u trendu kojim bi trebali postići najveću vrijednost prodaje do 2021. godine – 17,4 mlrd.$”, prenosi Angela McIntyre, direktor istraživanja u Gartneru, i nastavlja: “Prosječna cijena kategorije pametnih satova će pasti sa 223,25$ na 214,99$ u 2021. jer povećana prodaja dovodi do nižih troškova proizvodnje i nabave komponenti, ali jako brendovi poput Applea i Fossila će držati svoje cijene stabilnima”.

Potkategorije koje bi trebale podržati dobre rezultate prodaje pametnih satova u satovi za djecu i tradicionalni brendovi satova, pa bi na satove na djecu trebalo otpasti čak 30% ukupne prodaje pametnih satova do kraja promatranog razdoblja.

Od ostalih kategorija vrijedi istaknuti dobru prodaju Bluetooth slušalica – 150 milijuna, što bi do kraja 2021. trebalo skočiti na 206 milijuna prodanih primjeraka. Glavni pokretač rasta prodaje ovih uređaja je manje više svima poznat: eliminacija utora za klasične slušalice od strane vodećih proizvođača smartphonea.  “Do 2021. očekujemo da većina pametnih telefona neće imati 3,5 mm utor za slušalice”, procjenjuju iz Gartnera.

Rezultate i procjene za ostale kategorije prenosivih uređaja provjerite u tablici:

Procjena prodaje nosivih uređaja za razdoblje 2016.-2021. (u milijunima)

Uređaj2016.2017.2018.2021.
Pametni sat34,841,5 48,2 80,96
HMD16,0922,0128,2867,17
Nosiva kamera0,171,051,595,62
Bluetooth slušalice128,5150168206
Narukvica34,9744,148,8463,86
Sportski sat21,2321,4321,6522,31
Ostali fitness uređaji55,4655,756,2358,73
Ukupno265,88310,37347,53504,65

Izvor: Gartner, prenio: Digitimes, kolovoz 2017. godine

0 Komentara

    Napišite komentar

    Login

    Welcome! Login in to your account

    Remember me Lost your password?

    Lost Password

    O nama Pišite nam Twitter Facebook